Powrót do strony głównej

  Mistrzostwa Kaszub w Powożeniu na Szlópie KASZËBSKÔ SZLÓPA
  - Ostrzyce

Zawody konne organizowane w plenerze w Centrum Rekreacji "U Stolema"
w Ostrzycach (od roku 2004). Impreza zimowa, mająca na celu pokazanie
umiejętności powożenia szlópą. Jest to konkurs, w którym biorą udział
hodowcy koni zimnokrwistych. Termin imprezy wyznaczony jest na okres
ferii zimowych, aby mogły w niej uczestniczyć również chętne dzieci.
Dla nich przewidziane są specjalne zabawy sportowo-rekreacyjne
.

I Mistrzostwa
22.02.2004
13 koni i woźniców
Ostrzyce
II Mistrzostwa
23.01.2005
12 koni i woźniców
Ostrzyce
III Mistrzostwa
05.02.2006
16 koni i woźniców
Ostrzyce
IV Mistrzostwa
25.02.2007
10 koni i woźniców-
Ostrzyce
V Mistrzostwa
20.01.2008
11 koni i woźniców-
Ostrzyce
VI Mistrzostwa
1.02.2009
14 koni i woźniców-
Ostrzyce
VII Mistrzostwa
14.02.2010
13 koni i woźniców-
Ostrzyce
VIII Mistrzostwa
23.01.2011
20 koni i woźniców-
Ostrzyce
IX Mistrzostwa
5.02.2012
10 koni i woźniców-
Ostrzyce
X Mistrzostwa
17.02.2013
14 koni i woźniców-
Ostrzyce
XI Mistrzostwa
26.01.2014
15 koni i woźniców-
Ostrzyce
XII Mistrzostwa
8.02.2015
13 koni i woźniców-
Ostrzyce
Kalendarz imprez GOK Somonino
Informacje biece GOK Somonino
Komunikaty GOK Somonino
Punkty Informacji Turystycznej
Turystyka w gminie Somonino - informacje
Historia Gminnego Orodka Kultury Somonino
Dziecicy Zespó Folklorystyczny MALI HOPOWIANIE
Biblioteki przy GOK Somonino
Kawiarenka internetowa przy GOK Somonino
Gmina Somonino z lotu ptaka
Atrakcje turystyczne w regionie
Stowarzyszenie "Przyjazna Wieś Kaszubska"
Kaszubski Klub Kolekcjonerów Fajki "Kaszëbskô Pipa"
Kontakt z GOK Somonino
Informacje - archiwum
Wirtulany spacer po GOK Somonino


Ze względu na trudne warunki podłoża-oblodzenie terenu boiska, na którym miały
odbywać się Mistrzostwa Kaszub w Powożeniu na Szlópie oraz biorąc pod uwagę
bezpieczeństwo uczestników i koni zawody, które miały się odbyć
dnia 29.01.2017 r. w Ostrzycach są odwołane.

Za utrudnienia przepraszamy.
Organizatorzy

-----------------------------------------

Gminny Ośrodek Kultury w Somoninie
i Centrum Rekreacji "U Stolema" w Ostrzycach informują,
że tegoroczne Mistrzostwa Kaszub w Powożeniu na Szlópie
"Kaszëbskô Szlópa"
- zostały odwołane ze względu na bezpieczeństwo
uczestników, widzów i zwierząt.
Przyczyną są niesprzyjające warunki atmosferyczne
a zwłaszcza brak śniegu i nieodpowiednia
dla przeprowadzenia zawodów nawierzchnia.

Za utrudnienia przepraszamy.


---------------------------------------

XII Mistrzostwa Kaszub
w Powożeniu na Szlópie "Kaszëbskô Szlópa"
8 lutego 2015 r - Ostrzyce

-----------------------------------
Komunikat z przebiegu XII Mistrzostw Kaszub w Powożeniu
        na Szlópie "Kaszëbskö Szlópa"

        >>> komunikat



















Komunikat z przebiegu XI Mistrzostw Kaszub w Powożeniu na Szlópie "Kaszëbskö Szlópa" - 26 stycznia 2014 r.

Mistrzostwa odbyły się w dniu 26 stycznia 2014 r. na boisku przy Centrum Rekreacji "U Stolema" w Ostrzycach. Zawody składały się z następujących konkurencji:
      Slalom na szlópie
      Jednoręki piwosz
      Przewóz balotów
      Jazda kreta

W zawodach wzięło udział 15 załóg, z czego 2 załogi reprezentowały gminę Luzino
(Kębłowo), 1 załoga - gminę Chmielno (Kożyczkowo), 2 załogi - gminę Kartuzy (Kiełpino), 3 załogi - gminę Stężyca (Kolano), 1 załoga - gminę Sierakowice (Lisie Jamy) i 6 załóg - gminę Somonino (Ostrzyce, Goręczyno, Rybaki i Rąty).

Ponadto przeprowadzono konkurencje dla dzieci: rzut podkową do celu i przewóz balotów na saneczkach (obie konkurencje z podziałem na dwie kategorie wiekowe - do lat 10 oraz od 10 do lat 12).




WYNIKI MISTRZOSTW

Slalom na szlópie
      I miejsce - Paulina Wydrowska (Goręczyno)
      II miejsce - Łukasz Gołąbek (Kożyczkowo)
      III miejsce - Arkadiusz Kupper (Kolano)

Jednoręki piwosz
      I miejsce - Agata Wydrowska (Goręczyno)
      II miejsce - Arkadiusz Kupper (Kolano)
      III miejsce - Łukasz Gołąbek (Kożyczkowo)

Przewóz balotów
      I miejsce - Agata Wydrowska i Paulina Wydrowska (Goręczyno)
      II miejsce - Robert Kirski i Marian Elwart (Kębłowo)
      III miejsce - Arkadiusz Kupper i Piotr Kupper (Kolano)

Jazda kreta
      I miejsce - Łukasz Gołąbek i Michał Konkel (Kożyczkowo)
      II miejsce - Piotr Kupper i Arkadiusz Kupper (Kolano)
      III miejsce - Robert Kirski i Marian Elwart (Kębłowo)


Na podstawie zebranych punktów wyłonieni zostali zwycięzcy XI Mistrzostw Kaszub w Powożeniu na Szlópie w roku 2014. Należą do nich:
      I miejsce - Agata Wydrowska i Paulina Wydrowska (Goręczyno)
      II miejsce - Arkadiusz Kupper i Piotr Kupper (Kolano)
      III miejsce - Szwichtenberg Marian i Andrzej Brylowski (Kolano)


KONKURENCJE DLA DZIECI

Rzut do celu (dzieci do lat 10)
      I miejsce - Paweł Cieszyński (Gostomie)
      II miejsce - Malwina Zając (Gdynia)
      III miejsce - Szymon Siemczuk (Gdynia)
Przewóz balotów na saneczkach (dzieci do lat 10)
      I miejsce - Anna Siemczuk (Gdynia)
      II miejsce - Nikola Wrońska (Łączyno)
      III miejsce - Robert Manicki (Kębłowo)
Rzut do celu (dzieci od 10 do 12 lat)
      I miejsce - Piotr Elwart (Kębłowo)
      II miejsce - Kacper Pobłocki (Lisie Jamy)
      III miejsce - Klaudia Treder (Kłobuczyno)
Przewóz balotów na saneczkach (dzieci od 10 do 12 lat)
      I miejsce - Patryk Brylowski (Ostrzyce)
      II miejsce - Paulina Górlikowska (Rąty)
      III miejsce - Weronika Elwart (Kębłowo)

Imprezę umilała kaszubska "Kapela Kazimierza" z Borzestowskiej Huty, która w przerwach prezentowała znane na Kaszubach utwory muzyczne.
Sędziami zawodów byli: sędzia główny: Danuta Kosowska (Somonino) oraz sędziowie pomocniczy: Adam Wydrowski (Goręczyno) i Bartholomäns Kieppek (Bochum-Niemcy).
Organizatorami Mistrzostw byli: Gminny Ośrodek Kultury w Somoninie i Gminna Biblioteka Publiczna w Somoninie, Centrum Rekreacji "U Stolema" w Ostrzycach, Hodowcy Koni Zimnokrwistych na Kaszubach oraz Stowarzyszenie "Przyjazna Wieś Kaszubska".
Gminny Ośrodek Kultury w Somoninie składa serdeczne podziękowania Starostwu Powiatowemu w Kartuzach za wsparcie finansowe imprezy.



Komunikat z przebiegu X Mistrzostw Kaszub w Powożeniu na Szlópie
   "Kaszëbskö Szlópa"
- 17 lutego 2013 r.

Mistrzostwa odbyły się w dniu 17 lutego 2013 r. na boisku sportowym przy Pensjonacie "U Stolema" w Ostrzycach. Zawody składały się z pięciu konkurencji:

      Slalom na szlópie
      Jazda kreta
      Jednoręki piwosz
      Przewóz balotów

W zawodach udział wzięło 14 załóg z zaprzęgiem, z czego 3 załogi reprezentowało Gminę Sierakowice, 2 załogi - Gminę Kartuzy, 3 załogi - Gminę Luzino, 3 załogi - gminę Stężyca i 3 załogi gminę Somonino. Ponadto przeprowadzono konkurencję dla dzieci: rzut podkową do wiadra (rzut do celu) i przewóz balotów na saneczkach (wszystkie z podziałem na dwie kategorie wiekowe - od lat 7 do 9 oraz od lat 10 do 12





WYNIKI MISTRZOSTW

Slalom na szlópie
      I miejsce - Kupper Arkadiusz (Kolano)
      II miejsce - Wydrowska Paulina (Goręczyno)
      III miejsce - Regliński Radosław (Kolano)

Jazda kreta
      I miejsce - Kupper Arkadiusz, Kupper Piotr (Kolano)
      II miejsce - Kaszyński Łukasz, Dunst Łukasz (Kiełpino)
      III miejsce - Labuda Jacek, Kulaszewicz Zbigniew (Lisie Jamy)

Jednoręki piwosz
      I miejsce - Kupper Arkadiusz (Kolano)
      II miejsce - Elwart Marian (Kębłowo)
      III miejsce - Wydrowska Paulina (Goręczyno)

Przewóz balotów
      I miejsce - Kupper Arkadiusz, Kupper Piotr (Kolano)
      II miejsce - Elwart Marian, Kirski Robert (Kębłowo)
      III miejsce - Wydrowska Paulina, Miłosz Angelika (Goręczyno)

Niezależnie od zajętych miejsc w poszczególnych konkurencjach, na podstawie
zebranych punktów, wyłonieni zostali zwycięzcy X Mistrzostw Kaszub
w Powożeniu na Szlópie w roku 2013
. Należą do nich:
      I miejsce - Kupper Arkadiusz, Kupper Piotr (Kolano)
      II miejsce - Wydrowska Paulina, Miłosz Angelika (Goręczyno)
      III miejsce - Elwart Marian, Kirski Robert (Kębłowo)


KONKURENCJE DLA DZIECI

Rzut podkową do wiadra (od lat 7 do 9)
      I miejsce - Przybylski Jakub (Goręczyno)
      II miejsce - Niklas Jakub (Gdańsk)
      III miejsce - Gosz Krzysztof (Kartuzy)

Rzut podkową do wiadra (od 10 do 12 lat)
      I miejsce - Brylowski Patryk (Ostrzyce)
      II miejsce -Kunowski Paweł (Rąty)
      III miejsce - Elwart Piotr (Kębłowo)

Przewóz balotów saneczkami (od lat 7 do 9)
      I miejsce - Gosz Krzysztof (Kartuzy)
      II miejsce - Niklas Kuba (Gdańsk)
      III miejsce - Przybylski Damian (Goręczyno)

Przewóz balotów saneczkami (od 10 do 12 lat)
      I miejsce - Ustowski Bartłomiej (Ostrzyce)
      II miejsce - Kunowski Paweł (Rąty)
      III miejsce - Pobłocki Kacper (Lisie Jamy)

Imprezę umilała kaszubska "Kapela Kazimierza", która w przerwach prezentowała utwory bardzo dobrze znane na Kaszubach.
Sędziami zawodów byli: sędzia główny - Danuta Kosowska,
sędziowie pomocniczy - Stanisław Plichta i Piotr Kunowski.
Ze strony władz gminnych swą obecnością imprezę zaszczycili:
Wicewójt Gminy Somonino, Jerzy Kowalewski oraz radni: Adam Wojtala i Andrzej Czapliński.
Organizatorami Mistrzostw byli: Gminny Ośrodek Kultury w Somoninie, Pensjonat "U Stolema" w Ostrzycach, Hodowcy Koni Zimnokrwistych na Kaszubach, Kaszubska Akademia Powożenia Bryczkami oraz Stowarzyszenia "Przyjazna Wieś Kaszubska".
Gminny Ośrodek Kultury w Somoninie składa serdeczne podziękowania Starostwu Powiatowemu w Kartuzach za wsparcie finansowe imprezy.



 Autor zdjęć: Agata Wydrowska
  Autor zdjęć: Bartosz Cirocki


Komunikat z przebiegu IX Mistrzostw Kaszub w Powożeniu na Szlópie
    
"Kaszëbskö Szlópa" - 5 lutego 2012 r.

Mistrzostwa odbyły się w dniu 5 lutego 2012 r. na boisku sportowym przy Pensjonacie "U Stolema" w Ostrzycach. Zawody składały się z konkurencji:
      Slalom na szlópie
      Jazda kreta
      Jednoręki piwosz
      Przewóz balotów

W zawodach udział wzięło 10 załóg z zaprzęgiem, z czego 1 załoga reprezentowała Gminę Sierakowice, 2 załogi - Gminę Stężyca i 7 załóg - Gminę Somonino.
Ponadto przeprowadzono konkurencję dla dzieci:
rzut podkową do wiadra, rzut do celu i przewóz balotów na saneczkach (wszystkie z podziałem na dwie kategorie wiekowe - od lat 7 do 9 oraz od lat 10 do 12).



WYNIKI MISTRZOSTW

Slalom na szlópie
      I miejsce - Kupper Arkadiusz (Kolano, gm. Stężyca)
      II miejsce - Szwichtenberg Marian (Kolano, gm. Stężyca)
      III miejsce - Regliński Radosław (Rybaki)

Jazda kreta
      I miejsce - Kupper Arkadiusz, Kupper Piotr (Kolano, gm. Stężyca)
      II miejsce - Kupper Piotr, Kupper Arkadiusz (Kolano, gm. Stężyca)
      III miejsce - Szwichtenberg Marian, Pobłocki Jan (Kolano, gm. Stężyca)

Jednoręki piwosz
      I miejsce - Kupper Piotr (Kolano, gm. Stężyca))
      II miejsce - Kupper Arkadiusz (Kolano, gm. Stężyca)
      III miejsce - Pobłocki Jan (Lisie Jamy, gm. Sierakowice)

Przewóz balotów
      I miejsce - Kunowski Leszek, Brylowski Andrzej
                  (Ostrzyce, gm. Somonino)
      II miejsce - Szwichtenberg Marian, Pobłocki Jan (Kolano, gm. Stężyca)
      III miejsce - Kupper Piotr, Kupper Arkadiusz (Kolano, gm. Stężyca)

Niezależnie od zajętych miejsc w poszczególnych konkurencjach, na podstawie zebranych punktów, wyłonieni zostali zwycięzcy IX Mistrzostw Kaszub
w Powożeniu na Szlópie w roku 2012
. Należą do nich:
      I miejsce - Kupper Arkadiusz, Kupper Piotr (Kolano)
      II miejsce - Kupper Piotr, Kupper Arkadiusz (Kolano)
      III miejsce - Szwichtenberg Marian, Pobłocki Jan
               (Kolano, gm. Stężyca)

KONKURENCJE DLA DZIECI

Rzut podkową do wiadra (od lat 7 do 9)
      I miejsce - Patryk Brylowski (Ostrzyce, gm. Somonino)
      II miejsce - Bartłomiej Ustowski (Ostrzyce, gm. Somonino)
      III miejsce - Karolina Pobłocka (Lisie Jamy, gm. Sierakowice)

Rzut podkową do wiadra (od 10 do 12 lat)
      I miejsce - Szymon Uzdrowski (Donimierz, gm. Szemud, pow. wejherowski)
      II miejsce - Przemysław Czapiewski (Ostrzyce, gm. Somonino)
      III miejsce - Piotr Elwart (Kiełbłowo, gm. Raciąż, pow. płoński,
              woj. mazowieckie)

Przewóz balotów saneczkami (od lat 7 do 9)
      I miejsce - Paweł Hinca (Ostrzyce)
      II miejsce - Karolina Pobłocka (Lisie Jamy)
      III miejsce - Karol Załuga (Nowy Dwór Gdański)

Przewóz balotów saneczkami (od 10 do 12 lat)
      I miejsce - Arkadiusz Czapiewski (Ostrzyce)
      II miejsce - Roman Grzenia (Rąty)
      III miejsce - Martyna Grzenia (Rąty)

Imprezę umilała kaszubska "Kapela Kazimierza", która w przerwach prezentowała utwory bardzo dobrze znane na Kaszubach. Sędziami zawodów byli: Danuta Kosowska, Adam Wydrowski i Stanisław Plichta. Ze strony władz gminnych swą obecnością imprezę zaszczycili: Wójt Gminy Somonino, Marian Kryszewski oraz radny Andrzej Czapliński.

Organizatorami Mistrzostw byli: Gminny Ośrodek Kultury w Somoninie, Pensjonat "U Stolema" w Ostrzycach, Hodowcy Koni Zimnokrwistych na Kaszubach oraz Stowarzyszenia "Przyjazna Wieś Kaszubska".



Komunikat z VIII Mistrzostw Kaszub w Powożeniu Szlópą
    "Kaszëbskö Szlópa" -
23 stycznia 2011 r.

Mistrzostwa odbyły się w dniu 23 stycznia 2011 r. na boisku sportowym
przy Pensjonacie
"U Stolema" w Ostrzycach.
Zawody składały się z trzech konkurencji:
      Slalom na szlópie
      Jazda kreta
      Jednoręki piwosz

W zawodach udział wzięło 20 załóg z zaprzęgiem, z czego 2 załogi reprezentowały Gminę Sierakowice, 2 załogi - Gminę Przodkowo, 6 załóg - Gminę Sężyca, 1 załoga - Gminę Luzino (pow. Wejherowo) i 9 załóg - Gminę Somonino. Ponadto przeprowadzono konkurencję dla dzieci: rzut podkową do celu (z podziałem na dwie kategorie wiekowe - od lat 7 do 9 oraz od lat 10 do 12

WYNIKI MISTRZOSTW
Slalom na szlópie
      I miejsce - Kupper Arkadiusz (Kolano, gm. Stężyca)
      II miejsce - Górlikowski Daniel (Rąty, g. Somonino)
      III miejsce - Kupper Piotr (Kolano, gm. Stężyca)
Jazda kreta
      I miejsce - Kupper Piotr, Kupper Arkadiusz (Kolano, gm. Stężyca)
      II miejsce - Kupper Arkadiusz, Kupper Piotr (Kolano, gm. Stężyca)
      III miejsce - Tempski Sławomir, Manicki Andrzej (Kębłowo-gm. Luzino)
Jednoręki piwosz
      I miejsce - Kupper Piotr, Kupper Arkadiusz (Kolano, gm. Stężyca))
      II miejsce - Poblocki Jan, Pobłocki Kazimierz (Lisie Jamy gm. Sierakowice)
      III miejsce - Kulwiński Daniel, Kunowski Marek (Ostrzyce, gm. Somonino)

Niezależnie od zajętych miejsc w poszczególnych konkurencjach, na podstawie zebranych punktów, wyłonieni zostali zwycięzcy VIII Mistrzostw Kaszub w Powożeniu na Szlópie w roku 2011. Należą do nich:
      I miejsce - Kupper Piotr, Kupper Arkadiusz (Kolano)
      II miejsce - Labuda Jacek, Kulwiński Daniel (Sierakowice)
      III miejsce - Poblocki Jan, Pobłocki Kazimierz
      (Lisie Jamy, gm. Sierakowice)


KONKURENCJE DLA DZIECI
Rzut podkową do celu (od lat 7 do 9)
      I miejsce - Damian Brylowski (Ostrzyce)
      II miejsce - Karolina Hinc (Kłobuczyno)
      III miejsce - Mateusz Król (Wilanowo)
Rzut podkową do celu (od 10 do 12 lat)
      I miejsce - Marcin Plichta (Ostrzyce)
      II miejsce - Piotr Pobłocki (Lisie Jamy)
      III miejsce - Klaudia Ratke (Władysławowo)

Imprezę umilała kaszubska "Kapela Kazimierza", która w przerwach prezentowała utwory bardzo dobrze znane na Kaszubach. Sędzią głównym była Danuta Kosowska, której pomagali sędziowie pomocniczy: Stanisław Plichta i Mariusz Zaborowski. Ze strony władz gminnych swą obecnością imprezę zaszczycili: Wiceprzewodniczący Rady Gminy Somonino, Janusz Kocur, Wójt Gminy Somonino, Marian Kryszewski, radny Andrzej Czapliński.
Organizatorami Mistrzostw byli: Gminny Ośrodek Kultury w Somoninie, Pensjonat "U Stolema" w Ostrzycach, Hodowcy Koni Zimnokrwistych na Kaszubach.



Turniej w 2008 r.
Komunikat z VII Mistrzostw Kaszub w Powożeniu Szlópą
      "Kaszëbskö Szlópa" -
14 lutego 2010 r.

Mistrzostwa odbyły się w dniu 14 lutego 2010 r. na boisku sportowym przy Pensjonacie "U Stolema" w Ostrzycach. Zawody składały się z czterech konkurencji:
     Slalom na szlópie, Jazda kreta, Jednoręki piwosz
     Jazda po muldach

W zawodach udział wzięło 13 załóg z zaprzęgiem, z czego 1 załoga reprezentowała Gminę Sierakowice i 12 - Gminę Somonino.
Ponadto przeprowadzono dwie konkurencje dla dzieci:
     Rzut podkową do celu,
     Przewóz balota saneczkami po wyznaczonej trasie.

WYNIKI MISTRZOSTW

Slalom na szlópie
     I miejsce - Arkadiusz Kupper /Kolano/
     II miejsce - Marek Ustowski /Ostrzyce/
     III miejsce - Marian Szwichtenberg /Wieżyca/


Jazda kreta
     I miejsce - Rafał Górlikowski, Daniel Górlikowski /Rąty/
     II miejsce - Marian Szwichtenberg, Jan Pobłoci /Wieżyca/
     III miejsce - Marek Ustowski, Andrzej Brylowski /Ostrzyce/


Jednoręki piwosz
     I miejsce - Arkadiusz Kupper, Radosław Regliński /Kolano/
     II miejsce - Marian Szwichtenberg, Jan Pobłoci /Wieżyca/
     III miejsce - Radosław Regliński, Piotr Kupper /Kolano
/

Jazda po muldach
     I miejsce - Rafał Górlikowski, Daniel Górlikowski /Rąty/
     II miejsce - Jan Pobłoci, Ryszard Pobłoci /Lisie Jamy/
     III miejsce - Arkadiusz Kupper, Radosław Regliński /Kolano/


Niezależnie od zajętych miejsc w poszczególnych konkurencjach, na podstawie zebranych punktów, wyłonieni zostali zwycięzcy VII Mistrzostw Kaszub
w Powożeniu na Szlópie w roku 2010
. Należą do nich:
     I miejsce - Rafał Górlikowski, Daniel Górlikowski /Rąty/ - 207,5 pkt.
     II miejsce - Marian Szwichtenberg, Jan Poblocki /Wieżyca/ - 230 pkt.
     III miejsce - Marek Ustowski, Andrzej Brylowski /Ostrzyce/ - 264 pkt.


KONKURENCJE DLA DZIECI

Rzut podkową do celu
     I miejsce - Magdalena Tes
     II miejsce - Szymon Ramczyk
     III miejsce - Błażej Klinkosz


Przewóz balotów na saneczkach
     I miejsce - Marcin Walentowski
     II miejsce - Paulina Peret
     III miejsce - Szymon Ramczyk

Imprezę umilała Kapela ALT-BAS, która w przerwach prezentowała utwory bardzo dobrze znane na Kaszubach.
Sędzią głównym była Danuta Kosowska, sędziami pomocniczymi zaś:
Adam Wydrowski i Stanisław Plichta.
Ze strony władz gminnych swą obecnością imprezę zaszczycił Wicewójt Gminy Somonino, Jerzy Gliwa.

Organizatorami Mistrzostw byli:
Gminny Ośrodek Kultury w Somoninie, Pensjonat "U Stolema" w Ostrzycach, Hodowcy Koni Zimnokrwistych na Kaszubach oraz Stowarzyszenie "Przyjazna Wieś Kaszubska".
Organizatorzy dziękują za finansowe wsparcie Starostwu Powiatowemu w Kartuzach.




Komunikat z VI Mistrzostw Kaszub w Powożeniu Szlópą
      "Kaszëbskö Szlópa"
      -
1 lutego 2009 r.

Mistrzostwa odbyły się w dniu 1 lutego 2009 r. na boisku sportowym przy Pensjonacie "U Stolema" w Ostrzycach. Zawody składały się z czterech konkurencji:
     
- Slalom na szlópie
     - Jazda kreta
     - Jednoręki piwosz
     - Przewóz balotów

W zawodach udział wzięło 14 załóg z zaprzęgiem, z czego 5 załóg reprezentowało Gminę Stężyca, 1 - Gminę Przodkowo i 8 - Gminę Somonino.
Ponadto przeprowadzono dwie konkurencje dla dzieci:
     - Rzut podkową do celu (z podziałem na dwie kategorie wiekowe
               - do lat 7 oraz od 7 do 12 lat
     - Bieg na koturnach dla dzieci od 10 do 14 lat.


WYNIKI MISTRZOSTW
Slalom na szlópie
     I miejsce - Ustowski Marek (Ostrzyce - 33 pkt.)
     II miejsce - Górlikowski Daniel (Rąty - 35 pkt.)
     III miejsce - Kupper Piotr (Kolano - 40 pkt.)

Jazda kreta
     I miejsce - Ustowski Marek i Brylowski Andrzej (Ostrzyce - 64 pkt.)
     II miejsce - Kunowski Piotr i Kunowski Leszek (Rąty - 76 pkt.)
     III miejsce - Wydrowski Tomasz i Kassner Sylwester (Goręczyno - 97 pkt.)

Jednoręki piwosz
     I miejsce - Ustowski Marek i Brylowski Andrzej (Ostrzyce - 45 pkt.)
     II miejsce - Kunowski Piotr i Kunowski Leszek (Rąty - 46 pkt.)
     III miejsce - Labuda Jacek i Pobłocki Janusz (Lisie Jamy - 51pkt.)

Przewóz balotów
     I miejsce - Kupper Piotr i Płoska Adrian (Kolano - 51pkt.)
     II miejsce - Ustowski Marek i Brylowski Andrzej (Ostrzyce - 52 pkt.)
     III miejsce - Labuda Jacek i Pobłocki Janusz (Lisie Jamy - 61pkt.)

Niezależnie od zajętych miejsc w poszczególnych konkurencjach, na podstawie
zebranych punktów, wyłonieni zostali zwycięzcy VI Mistrzostw Kaszub
w Powożeniu na Szlópie w roku 2009
. Należą do nich:

I miejsce - Ustowski Marek i Brylowski Andrzej z Ostrzyc
     (33 pkt. + 64 pkt. + 45 pkt.+ 52 pkt = 194 pkt.)

II miejsce - Kunowski Piotr i Kunowski Leszek z Rąt
     (47pkt. + 76 pkt. + 46 pkt. + 63 pkt = 232 pkt.)

III miejsce - Wydrowski Tomasz i Kassner Sylwester z Goręczyna
     (45 pkt. + 97 pkt. + 67 pkt. + 64 pkt = 273 pkt.)


KONKURENCJE DLA DZIECI
Rzut podkową do celu (do lat 7)
     I miejsce - Król Mateusz
     II miejsce - Koszałka Michał
     III miejsce - Klawikowska Zuzia

Rzut podkową do celu (od 7 do 10 lat)
     I miejsce - Klinkosz Błażej
     II miejsce - Szymichowski Błażej
     III miejsce - Kuchta Robert

Bieg na koturnach
     I miejsce - Bielawa Gracjan
     II miejsce - Szwichtenberg Izabela
     III miejsce - Pobłocki Piotr

Imprezę umilała Kapela Kazimierza z Borzestowskiej Huty, która w przerwach
prezentowała utwory bardzo dobrze znane na Kaszubach. Sędzią głównym był
Adam Wydrowski, któremu pomagali sędziowie pomocniczy: Stanisław Plichta,
Ryszard Paczoska i Andrzej Czapliński. Ze strony władz gminnych swą
obecnością imprezę zaszczycili: Wiceprzewodniczący Rady Gminy Somonino,
Janusz Kocur oraz radny Stanisław Brylowski.

Organizatorami Mistrzostw byli: Gminny Ośrodek Kultury w Somoninie,
Pensjonat "U Stolema" w Ostrzycach, Hodowcy Koni Zimnokrwistych na
Kaszubach oraz Stowarzyszenie "Przyjazna Wieś Kaszubska" w Somoninie.












Komunikat z V Mistrzostw Kaszub w Powożeniu Szlupą
      "Kaszëbskö Szlupa"
      -
20 stycznia 2008 r.

Mistrzostwa odbyły się 20 stycznia 2008 r. przy Pensjonacie "U Stolëma"
w Ostrzycach. Swą obecnością zaszczycił nas Zastępca Wójta Gminy
Somonino - Jerzy Gliwa oraz mieszkańcy i turyści przebywający na Kaszubach.
Organizatorem imprezy był Gminny Ośrodek Kultury w Somoninie, Pensjonat
"U Stolëma" w Ostrzycach i Hodowcy Kaszubskich Koni Zimnokrwistych
Gminy Somonino. Podczas Mistrzostw odbyły się cztery konkurencje
rekreacyjno-sportowe:

1. Slalom na szlupie:
-  I miejsce Marek Ustowski - kuczer, Andrzej Brylowski - pomocnik,
         koń LOTA
-  II miejsce Daniel Górlikowski - kuczer, Rafał Górlikowski - pomocnik,
         koń BASIA
-  III miejsce Rafał Górlikowski - kuczer, Daniel Górlikowski - pomocnik,
         koń PALOMA

2. Przewóz balotów wyznaczoną trasą
-  I miejsce Daniel Górlikowski - kuczer, Rafał Górlikowski - pomocnik,
         koń BASIA
-  II miejsce Leszek Kunowski - kuczer, Krzysztof Kunowski - pomocnik,
         koń KARINA
-  III miejsce Zygmunt Glejner - kuczer, Daniel Górlikowski - pomocnik,
         koń KASIA

3. "Jednoręki piwosz"
-  I miejsce Daniel Górlikowski - kuczer, Rafał Górlikowski - pomocnik,
         koń BASIA
-  II miejsce Marek Ustowski - kuczer, Andrzej Brylowki - pomocnik,
         koń LOTA
-  III miejsce Rafał Górlikowski - kuczer, Daniel Górlikowski - pomocnik,
         koń PALOMA

4. "Jazda kreta"
-  I miejsce Leszek Kunowski - kuczer, Krzysztof Kunowski - pomocnik,
         koń KARINA
-  II miejsce Marek Ustowski - kuczer, Andrzej Brylowki - pomocnik,
         koń LOTA
-  III miejsce Marian Szwichtenberg - kuczer, Jakub Jarzembiński
         - pomocnik, koń BLONDYNA

Do konkurencji zgłosiło się 11 załóg (kuczer + pomocnik+ koń).
Suma wyników poszczególnych konkurencji wyłoniła Mistrza Kaszub
w Powożeniu Szlupą na rok 2008.

MISTRZEM V MISTRZOSTW KASZUB W POWOŻENIU SZLUPĄ NA ROK 2008 został: Kunowski Leszek - kuczer i Kunowski Krzysztof - pomocnik. Zawodnicy z Ostrzyc z koniem o imieniu KARINA.

I wicemistrz - Ustowski Marek - kuczer, Brylowski Andrzej - pomocnik
         z koniem o imieniu LOTA.
II wicemistrz - Szwichtenberg Marian - kuczer, Jarzębiński Jakub
         - pomocnik, koń BLONDYNA

Zwycięzcy każdej z czterech konkurencji otrzymali pamiątkowe statuetki,
a mistrzów nagrodzono nagrodami rzeczowymi.

Sędzią głównym zawodów był pan Adam Wydrowski z Goręczyna. Sędziowie
pomocniczy - Stanisław Plichta z Rąt oraz Andrzej Czapliński z Ostrzyc.




Komunikat z IV Mistrzostw Kaszub w Powożeniu Szlupą
      "Kaszëbskö Szlupa" - Ostrzyce 2007

Mistrzostwa odbyły się 25 lutego 2007 r. przy Pensjonacie "U Stolëma"
w Ostrzycach. Swą obecnością imprezę zaszczycili pan Wójt Gminy Somonino
- Mieczysław Flisikowski, Zastępca Wójta Gminy Somonino - Jerzy Gliwa
oraz mieszkańcy i turyści przebywający na Kaszubach.

Organizatorem imprezy był Gminny Ośrodek Kultury w Somoninie,
Pensjonat "U Stolëma" w Ostrzycach i Hodowcy Kaszubskich Koni Zimnokrwistych Gminy Somonino.


Podczas Mistrzostw odbyły się cztery konkurencje
rekreacyjno-sportowe:

1. Slalom na szlupie:
      I miejsce Rafał Górlikowski - kuczer, Daniel Górlikowski - pomocnik,
                        z Rąt, koń Paloma
      II miejsce Piotr Kunowski - kuczer, Marek Kunowski - pomocnik,
                        z Rąt, koń Karina
      III miejsce Filip Wójcicki - kuczer, Arkadiusz Kupper - pomocnik,
                        z Kolana, koń Imka

2. Przewóz drewna na szlupie oraz rzut balotem do celu
      I miejsce Marek Ustowski - kuczer, Leszek Kunowski - pomocnik,
                        z Ostrzyc, koń Lotta
      II miejsce Daniel Górlikowski - kuczer, Rafał Górlikowski - pomocnik,
                        z Rąt, koń Basia
      III miejsce Radosław Regliński - kuczer, Arkadiusz Kupper - pomocnik,
                        z Wierzycy, koń Milka

3. Przewóz balotów wyznaczoną trasą
      I miejsce Marek Ustowski - kuczer, Leszek Kunowski - pomocnik,
                        z Ostrzyc, koń Lotta
      II miejsce Rafał Górlikowski - kuczer, Daniel Górlikowski - pomocnik,
                        z Rąt, koń Paloma
      III miejsce Daniel Górlikowski - kuczer, Rafał Górlikowski - pomocnik,
                        z Rąt, koń Basia

4. "Jednoręki piwosz"
      I miejsce Arkadiusz Kupper - kuczer, Radosław Regliński - pomocnik,
                        z Wierzycy, koń Mika
      II miejsce Leszek Kunowski - kuczer, Marek Ustowski - pomocnik,
                        z Ostrzyc, koń Lota
      III miejsce Rafał Górlikowski - kuczer, Daniel Górlikowski - pomocnik,
                        z Rąt, koń Paloma

oraz konkurencje przygotowane wyłącznie dla dzieci:
Rzut podkową do celu dla grupy dzieci starszych i młodszych

Do konkurencji zgłosiło się 10 załóg (kuczer + pomocnik+ koń)
oraz
24 dzieci. Suma wyników poszczególnych konkurencji wyłoniła
Mistrza Kaszub w Powożeniu Szlupą na rok 2007.


MISTRZEM IV MISTRZOSTW KASZUB W POWOŻENIU SZLUPĄ
na rok 2007 został:

Marek Ustowski - kuczer i Leszek Kunowski - pomocnik,
zawodnicy z Ostrzyc z koniem o imieniu
Lotta
I wicemistrz - Daniel Górlikowski - kuczer, Rafał Górlikowski - pomocnik,
z koniem o imieniu
Basia
II wicemistrz - Leszek Kunowski - kuczer, Marek Ustowski - pomocnik,
z koniem o imieniu
Lota


Zwycięzcy każdej z czterech konkurencji otrzymali pamiątkowe
statuetki, a mistrzów nagrodzono "Wizerunkami koni" i nagrody rzeczowe.


Wyniki konkurencji dla dzieci przedstawiają się następująco:
      I miejsce - Franciszek Sierszyński
      II miejsce - Gracjan Bielawa
      III miejsce - Damian Korda

Wśród najmłodszych dzieci:
      I miejsce - Błażej Klinkosz
      II miejsce - Julia Gruchała
      III miejsce - Adrian Hopa

W dodatkowych konkurencjach nagrodzono za:
      - najmłodszy uczestnik konkurencji - Filip Wójcicki
      -
koń publiczności - Filipa Wójcickiego o imieniu IMKA
      -
pechowiec mistrzostw - Piotr Kunowski i Marek Kunowski, z Rąt,
            koń Karina

Sędzią głównym zawodów był pan Tadeusz Kupper z Kolana
- kuczer roku 2006 oraz Ryszard Paczoska z Ostrzyc
i Stanisław Plichta z Rąt.




------------------------------------

















______________________
















---------------------------
































W 2006 r. zawody trwały
od godz. 13.00 do 17.00, uczestniczyło
16 zawodników. Nagrody wręczali
Senator RP Dorota Arciszewska-Miele-
wczyk, Wójt Gminy Somonino, Dyrektor
Gminnego Ośrodka Kultury w Somoninie
Marian Kowalewski oraz właściciel Pensjonatu "U Stolema" Witosław Labuda.
Organizację imprezy finansowo wspiera Zarząd Powiatu Kartuskiego.


© GOK Somonino. All rights reserved.