Powrót do strony gównej


  Otwarte Klubowe Mistrzostwa Kaszub w Wolnym Paleniu Fajki
  KASZËBSKÔ PIPA - Ostrzyce

Impreza zamknięta z zachowaniem wymogów ustawy tytoniowej, tylko dla dorosłych, członków klubów fajki z całej Polski zgłoszonych i znajdujących się na liście organizatora, chcących podtrzymywać kaszubską tradycję pykania fajki.

Kalendarz imprez GOK Somonino
Informacje biece GOK Somonino
Komunikaty GOK Somonino
Punkty Informacji Turystycznej
Turystyka w gminie Somonino - informacje
Historia Gminnego Orodka Kultury Somonino
Dziecicy Zesp Folklorystyczny MALI HOPOWIANIE
Biblioteki przy GOK Somonino
Kawiarenka internetowa przy GOK Somonino
Gmina Somonino z lotu ptaka
Atrakcje turystyczne w regionie
Stowarzyszenie "Przyjazna Wieś Kaszubska"
Kaszubski Klub Kolekcjonerów Fajki "Kaszëbskô Pipa"
Kontakt z GOK Somonino
Wirtulany spacer po GOK Somonino
Informacje - archiwum



Komunikat z VII Międzynarodowych Mistrzostw Kaszub
       w Wolnym Paleniu Fajki "Kaszëbskô Pipa"
      - 18 maja 2013 r.

Turniej odbył się dnia 18 maja 2013 r. w Ostrzycach.
Zawody przebiegały w dwóch kategoriach:
- I palenie w "pipie z jabłónczi"
- II palenie w "pipie z wiszni"
Do turnieju przystąpiło 33 zawodników.

WYNIKI TURNIEJU (do 10. miejsca):

"Kaszëbskô Pipa z jabłónczi"
II miejsce - Jakub WIEJACKI (ŁKSF - Łódź) - czas: 01:22'21
II miejsce - Jan GOŚ (BKF - Bydgoszcz) - czas: 01:21'30
III miejsce - Julian DRABENT (KKF - Konin) - czas: 01:12'59
IV miejsce - Tomasz LEWANDOWSKI (KMF - Szamotuły) - czas: 01:02'46
V miejsce - Jacek SCHMIDT (KKF - Poznań) - czas: 01:02'13
VI miejsce - Waldemar BADZIĄG (KMF - Szamotuły) - czas: 00:56'49
VII miejsce - Jan DRYWA (n/z - Stara Huta) - czas: 00:44'14
VIII miejsce - Tadeusz WOJTUSZKIEWICZ (BKF - Bydgoszcz) - czas: 00:40'29
IX miejsce - Tomasz STEFANIAK (ŁKSF - Łódź) - czas: 00:40'12
X miejsce - Krzysztof KOZŁOWSKI (KKF - Konin) - czas: 00:39'38

"Kaszëbskô Pipa z wiszni"
II miejsce - Krzysztof KOZŁOWSKI (KKF - Konin) - czas: 01:23'55
II miejsce - Julian DRABENT (KKF - Konin) - czas: 01:21'08
III miejsce - Tomasz LEWANDOWSKI (KMF - Szamotuły) - czas: 01:19'23
IV miejsce - Tomasz STEFANIAK (ŁKSF - Łódź) - czas: 01:12'07
V miejsce - Jacek SCHMIDT (KKF - Poznań) - czas: 01:05'02
VI miejsce - Jan GOŚ (BKF - Bydgoszcz) - czas: 00:58'16
VII miejsce - Waldemar BADZIĄG (KMF - Szamotuły) - czas: 00:55'29
VIII miejsce - Zbigniew BEDNARCZYK (PC - Przemyśl) - czas: 00:47'36
IX miejsce - Michał KOSTUCH (Częstochowa) - czas: 00:47'07
X miejsce - Mirosław TUTKOWSKI (KKKF - Somonino) - czas: 00:42'56

W wyniku obu turniejów wyłoniono mistrzów, i tak:

MISTRZEM VII Międzynarodowych Mistrzostw Kaszub w Wolnym Paleniu Fajki "Kaszëbskô Pipa" został JULIAN DRABENT (Koniński Klub Kolekcjonerów Fajki)

WICEMISTRZEM VII Międzynarodowych Mistrzostw Kaszub w Wolnym Paleniu Fajki "Kaszëbskô Pipa" został TOMASZ LEWANDOWSKI (Klub Kolekcjonerów Fajki w Szamotułach)

II WICEMISTRZEM VII Międzynarodowych Mistrzostw Kaszub w Wolnym Paleniu Fajki "Kaszëbskô Pipa" został JAN GOŚ (Bydgoski Klub Kolekcjonerów Fajki)

Sędzią głównym był Jerzy Wilczkowiak, Prezydent Konińskiego Klubu Fajki. Imprezę uświetniła kapela kaszubska KURDE-MOL, natomiast organizatorem
VII Międzynarodowych Otwartych Klubowych Mistrzostw Kaszub w Wolnym Paleniu Fajki "Kaszëbskô Pipa" był Gminny Ośrodek Kultury w Somoninie.


-----------------------------------------------------------------------------------------

Komunikat z VI Otwartych Klubowych Mistrzostw Kaszub
w Wolnym Paleniu Fajki "Kaszëbskô Pipa"
      - 19 maja 2012 r.

Turniej odbył się dnia 19 maja 2012 r. w Ostrzycach.
Udział w nim wzięli dorośli członkowie zaproszonych Klubów
Fajki z Polski. Zawody przebiegały w dwóch etapach:

- palenie w glinianej fajce (
"Kaszëbskô Pipa")
      - przystąpiło tu 30 zawodników
- palenie w fajce drewnianej (
Pipa z Kasztana)
      - przystąpiło tu 29 zawodników

WYNIKI TURNIEJÓW:
Fajka gliniana ("Kaszëbskô Pipa")
I miejsce - Julian Drabent (Konin) oraz Tomasz Stefaniak (Łódź)
                  - czas obu panów - 00,44'31

II miejsce - Kazimierz Muchowski (Słupsk) - 00,37'37
III miejsce - Kazimierz Marszałkowski (Kartuzy) - 00,37'14
IV miejsce - Waldemar Badziąg (Szamotuły) - 00,35'43
V miejsce - Jolanta Drywa (Stara Huta) - 00,33'10
VI miejsce - Marian Kowalewski (Somonino) - 00,30'01
VII miejsce - Zbigniew Rychert (Somonino) - 00,29'59
VIII miejsce - Danuta Kosowska (Somonino) - 00,27'57
IX miejsce - Andrzej Filipowicz (Gdynia) - 00,26'40
X miejsce - Mirosław Tutkowski (Kościerzyna) - 00,25'16
XI miejsce - Andrzej Formela (Goręczyno) - 00,23'37
XII miejsce - Andrzej Czapliński (Ostrzyce) - 00,23'14
XIII miejsce - Czesław Bielicki (Trzy Rzeki) - 00,23'06
XIV miejsce - Józef Prokop (Koszalin) - 00,21'55
XV miejsce - Tadeusz Wojtuszkiewicz (Bydgoszcz) - 00,21'46
XVI miejsce - Zenon Dombrowski (Rumia) - 00,21'19
XVII miejsce - Henryk Regliński (Somonino) - 00,20'07
XVIII miejsce - Marek Neubauer (Somonino) - 00,19'27
XIX miejsce - Tadeusz Kąkol (Przodkowo) - 00,19'13
XX miejsce - Rafał Tutkowski (Kościerzyna) - 00,17'45
XXI miejsce - Marek Byber (Szwajcaria) - 00,17'30
XXII miejsce - Maciej Czapiewski (Somonino) - 00,15'48
XXIII miejsce - Henryk Adamczyk (Somonino) - 00,15'01
XXIV miejsce - Andrzej Olszewski (Sierakowice) - 00,13'03
XXV miejsce - Zbigniew Kowalewski (Wielki Klincz) - 00,10'10
XXVI miejsce - Jan Drywa (Stara Huta) - 00,02'06
XXVII miejsce - Roman Pawela (Brodnica Górna) - 00,01'52
XXVIII miejsce - Roman Styn (Kościerzyna) - 00,01'51
XXIX miejsce - Jerzy Zając (Gdynia) - 00,01'00

Fajka drewniana (Pipa z Kasztana)
I miejsce - Julian Drabent (Konin) - 01,25'38
II miejsce - Kazimierz Muchowski (Słupsk) - 01,20'29
III miejsce - Tomasz Stefaniak (Łódź) - 01,03'00
IV miejsce - Andrzej Czapliński (Ostrzyce) - 00,54'55
V miejsce - Tadeusz Wojtuszkiewicz (Bydgoszcz) - 00,53'10
VI miejsce - Rafał Tutkowski (Kościerzyna) - 00,52'15
VII miejsce - Waldemar Badziąg (Szamotuły) - 00,49'03
VIII miejsce - Andrzej Filipowicz (Gdynia) - 00,47'14
IX miejsce - Kazimierz Marszałkowski (Kartuzy) - 00,44'16
X miejsce - Zenon Dombrowski (Rumia) - 00,43'35
XI miejsce - Henryk Adamczyk (Somonino) - 00,41'24
XII miejsce - Maciej Czapiewski (Somonino) - 00,40'44
XIII miejsce - Danuta Kosowska (Somonino) - 00,40'23
XIV miejsce - Mirosław Tutkowski (Kościerzyna) - 00,40'10
XV miejsce - Zbigniew Rychert (Somonino) - 00,39'09
XVI miejsce - Andrzej Olszewski (Sierakowice) - 00,37'27
XVII miejsce - Jolanta Drywa (Stara Huta) - 00,37'16
XVIII miejsce - Józef Prokop (Koszalin) - 00,36'20
XIX miejsce - Marian Kowalewski (Somonino) - 00,33'44
XX miejsce - Henryk Regliński (Somonino) - 00,33'29
XXI miejsce - Andrzej Formela (Goręczyno) - 00,32'41
XXII miejsce - Marek Neubauer (Somonino) - 00,32'23
XXIII miejsce - Czesław Bielicki (Trzy Rzeki) - 00,31'51
XXIV miejsce - Roman Styn (Kościerzyna) - 00,30'30
XXV miejsce - Jan Drywa (Stara Huta) - 00,28'50
XXVI miejsce - Marek Byber (Szwajcaria) - 00,24'09
XXVII miejsce - Tadeusz Kąkol (Przodkowo) - 00,21'26
XXVIII miejsce - Zbigniew Kowalewski (Wielki Klincz) - 00,21'25
XXIX miejsce - Roman Pawela (Brodnica Górna) - 00,13'20

Sędzią głównym był Jerzy Wilczkowiak z Konińskiego Klubu Fajki.
Imprezie uświetniła kapela kaszubska "Kurde Mol", a organizatorem mistrzostw byli: Gminny Ośrodek Kultury w Somoninie, Klub Miłośników Fajki w Somoninie
i Stowarzyszenie "Przyjazna Wieś Kaszubska".

-----------------------------------------------------------------------------------------




program 2011 r.

Komunikat z V Międzynarodowych Mistrzostw Kaszub w Wolnym Paleniu Fajki "Kaszëbskô Pipa"
      - 21 maja 2011 r.

Turniej odbył się dnia 21 maja 2011 r. w Ostrzycach. Zawody przebiegały w dwóch kategoriach:
- palenie w
fajce glinianej ("Kaszëbskô Pipa") - przystąpiło tu 29 zawodników
- palenie w
fajce drewnianej ("Pipa z Klonu") - przystąpiło tu 30 zawodników

WYNIKI TURNIEJU:

Fajka gliniana ("Kaszëbskô Pipa")
      I miejsce - Cezary Zemło (KMF Szmotuły) - czas: 00,30'29
      II miejsce - Julian Drabent (KKF Konin) - czas: 00,29'40
      III miejsce - Waldemar Badziąg (KMF Szamotuły) - czas: 00,28'12
      IV miejsce - Zenon Dombrowski (Rumia) - czas: 00,27'38
      V miejsce - Zbigniew Kowalewski (Wielki Klincz) - czas: 00,24'30
      VI miejsce - Mirosław Tutkowski (Kościerzyna) - czas: 00,23'50

Fajka drewnianej ("Pipa z Klonu")
      I miejsce - Julian Drabent (KKF Konin) - czas: 01,08'47
      II miejsce - Cezary Zemło (KMF Szmotuły) - czas: 01,06'25
      III miejsce - Waldemar Badziąg (KMF Szamotuły) - czas: 01,03'07
      IV miejsce - Marian Kowalewski (Somonino) - czas: 01,02'38
      V miejsce - Władysław Jankowski (GKF Gorzów) - czas: 00,59'08
      VI miejsce - Grzegorz Kubiak (KKF Bydgoszcz) - czas: 00,57'38

Sędzią głównym był Jerzy Wilczkowiak z Konińskiego Klubu Fajki.

Podczas trwania imprezy można było zażyć tabaki z największej na Kaszubach, kraju a może i na świecie tabakiery.
Jej wymiary to: 2 m wysokości.
Tabakierę wykonali: Czesław Birr z Mściszewic oraz Czesław Bielicki z Miejscowości Trzy Rzeki gm. Przodkowo.

Imprezę uświetniła kapela kaszubska KURDE-MOL oraz zespół muzyczny SKŁADAK.

Organizatorem V Międzynarodowych Mistrzostw Kaszub w Wolnym Paleniu Fajki "Kaszëbskô Pipa"
był Gminny Ośrodek Kultury w Somoninie.

----------------------------------------------------------------------------

program 2010 r.

Komunikat z IV Międzynarodowych Mistrzostw Kaszub w Wolnym Paleniu Fajki "Kaszëbskô Pipa"
      - 22 maja 2010 r.

Turniej odbył się dnia 22 maja 2010 r. w Ostrzycach. Zawody przebiegały w dwóch kategoriach:
- palenie w fajce glinianej ("Kaszëbskô Pipa") - przystąpiło tu 25 zawodników
- palenie w fajce drewnianej ("Pipa z Krëszczi") - przystąpiło tu 25 zawodników

WYNIKI TURNIEJU:

Fajka gliniana ("Kaszëbskô Pipa")
      I miejsce - Tomasz Polichnowski (Poznań) - czas: 00:35:07
      II miejsce - Krzysztof Ozga (GKF Gorzów Wielkopolski) - czas: 00:28:57
      III miejsce - Krzysztof Kozłowski (KKF Konin) - czas: 00:27:35
      IV miejsce - Tadeusz Zaborowski (Kamienica Królewska) - czas:.00:23:19
      V miejsce - Waldemar Badziąg (KMF Szamotuły) - czas: 00:20:50
      VI miejsce - Zenon Dombrowski (Rumia) - czas: 00:19:26

Fajka drewnianej ("Pipa z Krëszczi")
      I miejsce - Krzysztof Ozga (GKF Gorzów Wielkopolski) - czas: 01:06:00
      II miejsce - Waldemar Badziąg (KMF Szamotuły) - czas: 01:02:47
      III miejsce - Tadeusz Zaborowski (Kamienica Królewska) - czas: 01:00:26
      IV miejsce - Jerzy Zając (Gdynia) - czas: 00:48:38
      V miejsce - Wojciech Bławat (Kościerzyna) - czas:00:41:52
      VI miejsce - Piotr Antkowiak (Gdańsk) - czas: 00:41:14

Honorowymi gośćmi Mistrzostw byli: Edward Zimmermenn - Kontroler Rekordów Towarzystwa Kontroli Rekordów Niecodziennych w Rabce Zdroju, Jerzy Zając - współtwórca pomysłu najdłuższej fajki, Jerzy Gliwa - wicewójt Gminy
Somonino, Czesław Birr i Czesław Bielicki - wykonawcy najdłuższej fajki

Sędzią głównym był Jerzy Wilczkowiak z Konińskiego Klubu Fajki.
Podczas trwania imprezy dokonano pomiaru długości i pierwszego palenia w fajce, która okazała się najdłuższą fajką
na Świecie i mierzy 10 m 30 cm. Do palenia przystąpiły 22 osoby.
Imprezę uświetnił zespół "Plesta" z Gnieżdżewa oraz zespół "Nastroje" z Gdańska.
Organizatorem Mistrzostw i Bicia Rekordu był Gminny Ośrodek Kultury w Somoninie.

_______________________________________________


program 2009 r.

____________________________________

Komunikat z II Międzynarodowych Mistrzostw Kaszub
      w Wolnym Paleniu Fajki - 24 maja 2008 r.

Zawody odbywały się w dwóch konkurencjach:
      
1. Palenie "kaszëbszczi pipy"
      2. Palenie "pipy z dzëczi krëszczi z cugiem"

Udział wzięło 34 zawodników - palaczy fajek.

Wyniki:
"KASZËBSKÔ PIPA" (gliniana)
      I miejsce - Kucia Katarzyna (ZKF Zielona Góra) - czas 00h 41'05''
      II miejsce - Ozga Krzysztof (GKF Gorzów Wlk.) - czas 00h 41'00''
      III miejsce - Walczak Ilona (niezrzeszona Somonino) - czas 00h 37'00''
"PIPA Z DZËCZI KRËSZCZI z CUGIEM"
      
I miejsce - Dymkowska Elżbieta (KKF Koszalin) - czas 1h 29'40''
      II miejsce - Dymkowski Andrzej (KKF Koszalin) - czas 1h 28'50''
      III miejsce - Sosnowski Leszek (ZKF Zielona Góra) - czas 1h 25'29''

Sędzią Głównym turnieju był Jerzy Wilczkowiak


Wyniki w konkursach towarzyszących:
NAJŁADNIEJSZA FAJKA
      I miejsce - Kucia Katarzyna (ZKF Zielona Góra)
      II miejsce - Łasek Zbigniew (KF Gdańsk)
NAJŁADNIEJSZA TABAKIERA
      I miejsce - Roszman Józef (Władysławowo)
      II miejsce - Olszewski Andrzej
KONKURS O TABACZENIU
      I miejsce - Olszewski Andrzej
      II miejsce - Sołtys Adam, Łasek Zbigniew





program 2008 r.







______________


program 2007 r.

© GOK Somonino. All rights reserved.